Bir Şarkının Altındaki Dram! - Çaykolik Blog - Kişisel Blog

Bir Şarkının Altındaki Dram!
Merhaba

Müzik ile ilgili bir yazı ile geldim bugün. Yaşar Güvenir'in Çaresizim Çaresiz isimli şarkısından bahsedeceğim. Çaresizim Çaresiz'in hikayesi ile birlikte aslında Yaşar Güvenir'in hayatı nasılmış ondan bahsedeceğim, birçok insana göre dram olan hayatından.

Şimdi nerden çıktı bu müzikli melodili yazı diyecek bazılarınız ve neden Çaresizim Çaresiz isimli şarkı? Hemen anlatıyorum.
Geçtiğimiz haftanın sonuna doğru gün başlarken bu şarkının bildiğim birkaç mısrası dilime dolandı. "Artık güneş doğar mı?
Çiçekleri açar mı bilmem?
Bakıyor görmüyorum
Çaresizim çaresiz"
Sadece bu bölümünü biliyormuşum demek ki. Sonra başa dön yine aynı yerlerle tekrarla şeklinde devam ettim gün boyu. Ertesi gün yine aynı şarkı yine aynı bölüm. Normalde her insanın diline bir şarkının bir bölümü takılır, bu normal bir durum ama benim olayımın farkı günlerce aynı şarkının dilime dolanması oldu.
Beşinci gün oturdum bilgisayar başına. Aklımda hep sanat müziği gibi kalmış ama inanın kim söylüyor, nereden duydum hangi ara duydum da dilime dolandı haberim yok. Bir baktım söz müzik Yaşar Güvenir! Yaşar Güvenir'i batıcı olarak bilirim ben, hatta caz onun asıl ilgi alanı. Birçok müziksever de öyle bilir aslında. En iyi bildiğim şarkısı da "Yalnızım ben çok yalnızım" mısras ile başlayan şarkıdır. Nil Burak okumuş yıllar önce.
Çaresizim Çaresiz şarkısını ilk okuyan da Ahmet Özhan. Yıl 1978 hatta şarkının adı ile film bile çekilmiş.
Sonra Yaşar Güvenir'in hayatı hakkında bir yazı okudum ve tabi bu şarkının hikayesini... Müzisyen bir ailede doğuyor eğitimleri yine müzik üzerine. Bir beste yapıyor “My Crazy Baby” bu eseri İtalyan şarkıcı Mina tarafından okunuyor ama izin alarak değil. Ardından davalar açılıyor ve eser sahibi Yaşar Güvenir'in adı plaklara ekleniyor ve azımsanmayacak bir şöhrete sahip oluyor o dönem Avrupa'da.
Bu arada evleniyor, iki kızı oluyor. Bazı lokallerde sahne alıyor ve çok tutuluyor. Kendine bir lokal açıyor ve işler umduğu gibi gitmiyor, eşi ile arası açılıyor bunun ardından da eşini bir trafik kazasında kaybediyor. Bu olay üzerine "Sensiz Saadet Neymiş" isimli şarkının sözlerini yazıyor. Aslında bu sözleri Zeki Müren besteleyip okuyacakmış ancak arada sorun çıkınca kendi bir beste yapıyor Gönül Yazar okuyor. Plak büyük satış rakamlarına ulaşıyor. Yaşar Güvenir bu şekilde yeniden eski popüler günlerini yakalıyor.
Yaşar Güvenir daha büyük bir acı yaşıyor ve genç yaşta kızını kaybediyor ve işte bu yazıya sebep olan, Ahmet Özhan ile şöhret olan şarkısını yapıyor "Çaresizim Çaresiz"Nasıl inansam bilmem
Bu uzun ayrılığa
Nasıl katlansam bilmem
Bir ömür yokluğuna

Artık güneş doğar mı,
Çiçekler açar mı bilmem
Bakıyor görmüyorum
Çaresizim çaresiz

Ah Allahım benden çok,
benden çok mu sevdin?

Saatler durmuş sanki
Zaman geçmek bilmiyor
Gözyaşlarım dinmiyor
Çaresizim çaresiz

Artık rüyalarımda
Uzanan ellerini
Öpüyor okşuyorum
Saçının tellerini

Biliyorum kaybolup,
Yok olup gideceksin
Açarsam gözlerimi
Çaresizim çaresiz

Bir kalp ameliyatı geçiriyor, sol tarafı felçli olarak yaşamına devam ediyor ve Ocak 1998 tarihinde ölüyor.
Belki de insanlar yıllarca bu şarkının sevgiliye yazılmış olduğunu düşünerek dinledi, filmi de bu konu üzerine yapılmış zaten. Bir evladın ardından yazıldığı kimsenin aklına gelmedi belki de ve Yaşar Güver'in hayatının bu şekilde sürdüğünü tahmin edemedi hiç kimse.
Bu yaşıma kadar ilk defa yaşadım bir şarkının günlerce dilimde dönüp durmasını. Üstelik çok iyi bilmediğim bir şarkı hatta kime ait kim besteledi söyledi bilmeden mırıldandığım eserin altından böyle bir dram çıktı. Bunu sizlerle de paylaşmak istedim.
Peki siz bu şarkıyı biliyor musunuz_ Veya hikayesini?
Yeni bir yazıda görüşmek üzere.
Sevgiler


3 yorum:

  1. Şarkıyı biliyorum ama hikayesini ilk kez okudum .Ne kadar acı, bazi insanların yaşadıkları acılar nasıl güzel eserler ortaya çıkarıyor. Mekanları cennet olsun.

    YanıtlayınSil
  2. Hikayesini bilmiyordum. Ne kadar üzücü...

    YanıtlayınSil
  3. Ellerinize sağlık. Sozler muhteşem. Böyle sözler hangi acıyla yazılmış merak etmiştim. Ama bu çok aci😯

    YanıtlayınSil

Blog Tasarım : Sosyal Medya Kafe
ÇAYKOLİK BLOG COPYRİGHT © 2017 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.