Topuk Kırığı - Çaykolik Blog - Kişisel Blog

Topuk Kırığı

foto alıntıdır


Merhaba

Sağlık üzerine bir yazı ile buradayım. Son zamanlarda yaşadığım bu problemler sebebiyle internette çok araştırma yaptım Ancak aradığım sonuca ulaşamadım. Bu sebeple kendim yazmak istedim tecrübelerimi. 
Bugünün konusu topuk kırığı nasıl gerçekleşti? Tedavi süreci nasıldı? İyileşme süreci nasıldı bunlardan bahsetmek istiyorum.
Yakın takip edenler biliyor 15 Ağustos 2017 tarihinde Gratis alışverişinden dönerken boşluğa basarak sol ayağımın topuğunu kırdım. Kardeşim 112 yi aradı. Ambulans geldi hastane tercihini bize bırakmadılar Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi'ne götürdüler. Hastanede beni sedyeye aldılar yaklaşık 2 saat sedyede bekledim. Bekletmelerinin sebebi ise beni röntgen bölümüne götürecek personelin bulunmamasıydı. Tüm personel doluymuş. En sonunda kız kardeşim sedye üstünde yatan ablasını iterek kendi götürdü röntgen bölümüne. Bu defa da orada sıra beklemeye başladık. Sonunda röntgen çekildi.  O Yetmedi bir de tomografi çekildi ve kırık saptandı. Tam yukarıdaki fotoğraf gibiydi kırık.Yarım alçı yapıldı çünkü hava çok sıcaktı hiçbir şartta üzerine basmamam gerektiği söylendi. Kontrollere gittim ara ara. Bu arada topuk kırığı vücutta en zor iyileşen kırıkmış ama benim şansım kırığın tek olmasıydı. Parçalı kırıklar için ameliyat platin detayları var ki bu da iyileşme süreciniz uzatıyor.
Alçılı süreçte acil ihtiyaçlar için önce ofisten bir sandalye getirdim tekerlekli sandalye olarak kullandım bir hafta kadar. Ardından walker edindim onunla devam ettim. Eski ameliyatından kalma koltuk değnekleri vardı ancak onlarla yürüyemedim çok korktum. Erkek kardeşim bana bir tekerlekli sandalye aldı ama onunla evde kapılardan geçerken manevra yapma zorluğu yaşadım, kullanamadım.
35 gün sonra çekilen film sonucu artık alçının alınabileceği söylendi ancak ne zaman üstüne basabilirim ne zaman yürüyebilirim doktor dahil kimsenin fikri yoktu. Yine walker ile parmak uçlarına basarak yürüyebileceğimi söyledi doktor. Tamam da benim parmağımda da platin var  ucuna basabilmem mümkün değil. Allah büyük deyip çıktık oradan ve ben yine destekle ve yürümeye devam ettim ayağım aynen alçıdaymış gibi. Bu arada ayak alçıdan çıktığında ben kısa süreli bir şok yaşadım çünkü hareketsiz kaldığımdan ayağım incecik olmuştu hatta düzelecek mi eski haline gelecek mi diye de sordum:)
Eve geldim lavaboya girdim ve banyoda kayıp düştüm. Gözüm ameliyatlı olduğu için kafamı çarpmamam gerekiyordu bunu sağlamaya çalışırken bu defa kırık topuğumun üzerine bastım. O an çektiğim acıyı inanın ayağın kırıldığında çekmemiştim. Tamam dedim kırdım yeniden topuğu. Şişme ve morarma orantısını kontrol etmeye başladım sürekli Allah'tan yeniden kırılma olmamıştı.
Tekrar ayağımın üzerinde basabilmek için araştırma yapmaya başladım kendi kendime egzersizler icat ettim. Ayağımın ince kalma ihtimali kırığın iyileşme ihtimali kadar endişe vericiydi bana göre. Kasları çalıştırmaya başladım bir süre sonra da kondisyon bisikletine çıktım. Topuk ve parmak ucuna ağırlık vermeden yavaş yavaş bisiklet çevirdim.
Evde kimse yokken walkerı bırakıp yürümeye çalıştım ancak başarısız olduğum çok oldu. 3 Kasım'da göz doktoruna gitmem gerekiyordu O gün yanıma walker almamak için olağanüstü çalışmaya başladım. Tek başıma yürüyüp yorulduğum yerde duvarlara tutunarak devam ettim yürümeye biraz da hırs yapmıştım. Çünkü bir arkadaşım en az iki ay daha yürüyemeyeceksin demişti Alçı çıktıktan sonra. Ve ben istediğim tarihte bir destek olmadan merdivenleri indim bir destek olmadın arabaya bindim yine desteksiz arabadan inip hastanenin içinde asansör bile kullanmadım. Tabii aynı günün gecesi sabaha kadar topuğumda bileğimde ve dizimde korkunç acılar yaşadım çünkü birden fazlaca yorulmuştum.
Şimdi hafif sekerek olsa da yürüyebiliyorum desteksiz sadece ayak bileğim ile topuk arasında hiç bilmeyen bir şişlik var ve topuk arada ciddi sancı yapıyor. Sanıyorum bu da zamanla geçer bahsedilen 2 ayında olmasına 20 gün varken ben başardım yürümeyi.
İşin psikolojik bölümü de var tabii bir ara bir daha asla yürüyemeyeceğimi düşündün Rüyamda hep yürüdüğümü görüyordum sabah uyanınca da artık ben yürüyemeyeceğim rüyalarıma girdi diyordum. Aynı dönemde sol gözümün görme yetisini kaybetmiş olmam da benim gibi aktif bir insanı ciddi anlamda etkiledi tabii.
Topuk kırığı ile ilgili yaşadıklarım iyileşme süreci kısaca bu şekildeydi. Eğer Google aramalarından geldiyseniz ve sorularınız varsa lütfen yazın.
Sağlıklı günler diliyorum.
Sevgiler

13 yorum:

 1. çok geçmiş olsun sıkıntılı bir süreç olmuş Allah beterinden korusun....

  YanıtlaSil
 2. ahh Nihal kendini çok zorlamışsın gerçekten ne gerek vardı o incelik geçiyor en fazla bir ay falan sürüyor ayak normal hareket etmeye başlayınca hareketsizlikte o :-)) geçmiş oldun hem göz hem ayak büyük badire atlattın ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce hiç duymadığım bir detaydı. Hazırlıksız olunca kısa süreli bir şok yaşadım. Mantığını düşününce ikna oldum ama yine bay baya zorladım. İnşallah göz ile ilgili de sonuçlar güzel olur o daha uzun bir süreç ve sonuç muamma.
   Çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. Elim alışmış hep hüzünsarısına bakıyorum yeni yazı var mı diye, buraya yazmışsınız :)

  Çok geçmiş olsun zorlu bir süreç Allah bir daha yaşatmasın ve beterinden saklasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kozmetik dılj ne varsa buraya yazıyorum:)
   Çok teşekkür ederim. Aminnn kimseye.

   Sil
 4. buna varan 1 kazanan hüzün sarısı diyorum şimdi varan 2 için gün sayıyorum.
  şişlik acaba ödemmi yapmış olabilir alçıdan dolayı oraya masajlar veya başka bir şekilde o ödemimi dağıtman lazım. inşallah tez zamanda herşeyin geçtiğini ve geriye güzel bir deneyiminin kaldığını okuyacağım.
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok teşekkür ederim. Çok korkuyorum varan2den
   Daha hafifledi şişlik geçecek inşallah 😍

   Sil
 5. Çok zor bir surecti ama şükür atlattin. Sağlıklı günlerin olsun canım 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım en yakın bilenlerdensin. Hep birlikte hep sağlıklı olalım ne önemliymiş meğer sağlık

   Sil
 6. Geçmiş olsun..
  Birkaç gündür bende topuğumun üzerine bastığımda ağrı hissediyorum. Bu yüzden üzerine basmakta zorlanıyorum ama kırık olsa yerinde durdurmazdı. Tekrar geçmiş olsun size. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bir düşme, darbe söz konusu ile lütfen hemen baktırın. Hiç ağrı olmadan da kırık oluyor.
   Çok teşekkür ederim

   Sil

Blog Tasarım : Sosyal Medya Kafe
ÇAYKOLİK BLOG COPYRİGHT © 2017 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.