Blog Nedir? Blogger Nedir? - Çaykolik Blog - Kişisel Blog

Blog Nedir? Blogger Nedir?

Herkese Merhaba.

Bu yazı bir grup aktif blog yazarı tarafından hazırlanmış ortak bir yazı. Çünkü blog ve Bloggerlığın ne olduğunun yanlış bilindiğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Blog Yazarı arkadaşlarımızdan biri  Instagram'da "Blog nedir biliyor musunuz?" diye anket yaptı. Sonuçlar bizi çok üzdü. O yüzden kendimizce açıklamak istedik.
blog nedir? blogger nedir?

Blog Nedir?

İlk önce "Blog Nedir?" den başlayalım.
Blog; belirli bir konuyu anlatan paylaşımların yapıldığı web tabanlı sitelerdir.  Mesela  şu an bu yazıyı okuduğunuz yerdir. Kendine ait bir adresi vardır.

Blogger Nedir? 

Blogger; belirli bir konu hakkındaki deneyimlerini yazı ve fotoğraflarla anlatarak kişisel sitesinde yayınlayan kişidir. Bloglarımızda kimimiz gezip gördüğümüz yerleri anlatırız, kimimiz okuduğumuz kitapları, kimimiz yaptığımız makyajı kullandığımız kozmetik ürünlerini, kimimin çocuklarımızı, kimimiz hayata dair herşeyi. Sınırsızdır.

Pek kolay değildir. Çok aşamalıdır, hatta yorucu ve masraflıdır ama zevklidir. Sizlere bir blog paylaşımı için neler yaptığımızı da anlatmak isteriz.

Neyi yazacağımıza karar verdikten sonra, fotoğraflarını çekeriz. Bazen 100-150 fotoğraf içinden seçip ayırırız, düzenleriz. En az bir kaç saatimiz bununla geçer.

Yazacaklarımız farklı kişilerin deneyimini de içerecekse araştırma yaparız. Okuruz, sorarız, didikleriz.

Yazmaya başladığımızda kullandığımız dile, imlaya dikkat ederiz. Yazımız, arayan kişinin karşısına kolaylıkla çıksın diye yazı başlığını özenle seçip, etiketlerini hazırlarız. Şimdi yayına hazırız.

Yazıp yayınlamakla bitmez işimiz. Yayılsın, okunsun isteriz. Bu yüzden Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Google Plus gibi sosyal paylaşım sitelerinde de blogumuza dair hesaplar açarak paylaşımlarımızı yayınlarız.

Sizin gibi bizim de vaktimiz yok aslında. Hepimizin işi, ailesi ve ihmal edemeyeceği sorumlulukları var. Blogumuzu yaşatmak, sürekliliği sağlamak için kendimizden zaman çalarız.

Bloglar Neden Önemlidir?

Bilgiler ilk ağızdan ve deneyim sahibi kişi tarafından verildiği için önemlidir. Blog yazarı yani "Blogger" deneyimini paylaştığı konuyu, tüm gerçekliğiyle anlatmaya özen gösterir çünkü emek verdiği bloguna karşı kendini sorumlu hisseder.

Son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde açtıkları hesaplarda, kendini Blogger olarak tanıtanlar olmaya başladı. Buna en çok Instagram'da rastlıyoruz. Herkes Instagram hesabı açabilir, istediği her konuda paylaşım yapabilir, bunu süreklilik haline getirebilir. DOĞRU OLMAYAN kişinin Instagram sayfasını BLOG zannetmesi, sadece Instagram üzerinden paylaşım yaparak da ben BLOGGER'ım demesidir.

Instagram'da sahip olunan sayfa, hesabınızdır. BLOG DEĞİLDİR.

Yapılan paylaşımlar hesap yönetimidir. BLOG YAZARI OLMAK DEĞİLDİR.

Biz bundan rahatsız olduk çünkü bir gün önce aldığı cilt bakım ürününü övüp alın aldırın diyeni de gördük, arkadaşımızın yıllardır yazdığı sitesinin adresini kendi sitesiymiş gibi firmalara yollayıp iş birliği teklif edeni de. Başka hesapların paylaştığı fotoğrafları ve yorumları kendileri almış denemiş gibi anlatanları da gördük, firmaların her paylaşımının altına "DM lütfen" yazıp ürün isteyenleri de. Bu tavır, Blogger tanımının lekelenmesi gibi gözüktü bize. Bazen Bloggerlara güvenmiyorum yazanları okuyoruz, kendi adımıza bizi üzüyor. Sosyal medya hesaplarıyla bloglarımızın bir tutulmamasını rica ediyoruz.

Yazı kalıcıdır. Kaç yıl önce yayınlanmış ve hala soru alan yayınlarımız var. Bunları gördükçe mutlu oluyoruz. Sizler yazdıklarımızı okudukça, yorum yaptıkça mutlu oluyoruz. Tek çabamız bloglarımıza sahip çıkmaya çalışmak. Biz yazmaya devam edeceğiz, lütfen sizler de desteğinizi esirgemeyin.

Sevgilerimizle.

18 yorum:

 1. Sonunda buldum okudum ����

  YanıtlaSil
 2. İlk başlarda blog yazıları okuduğumda hevesle okurdum sonra reklam kokan yazılarla karşılaşınca daha seçici olmaya başladım.Çok doğru konulara değinmişsiniz.Umarım daha çok kişi tarafından okunup faydalı olur.

  YanıtlaSil
 3. Ben sizin blogunuzu takip ediyorum uzun zamandır. Öyle instablogger yazılarına da pek güvenmem...

  YanıtlaSil
 4. Sizin gibi tüm bloggerlara hep destek tam destek yalnızca blog acmak için blog açılmamalı.. bu faydalı yazıyı herkes okumalı..

  YanıtlaSil
 5. Bu işe gerçekten gönül verenler umarım güzel yerlere gelir. Yazınız için sagolun :)

  YanıtlaSil
 6. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum, tespitler çok yerinde olmuş, emeğinize sağlık.
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 7. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.blog ger demek istisnasız tecrübelerini yansız tarafsız kendi bilgileriyle insanlara aktarandir bence.Ama günümüzde ürün kullanmadan yorum yapan bloggerlarda var .

  YanıtlaSil
 8. Ne guzel yazmissiniz. Yazmak guzeldir, hem kalici hem daha cok kisiye ulasiyor.daha fazla deger gormeniz icin neler mumkun? Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. Blogger olmak gercekten tarafsizlik ve sabir isteyen bir is kolaylik diliyorum:) emeğinize saglik

  YanıtlaSil
 10. Sonuçta bir emek harcanıyor reklam için harcanmamalı kurunun yanında yaş da yanmasın hc care ailesini tebrik ediyorum desteği için.

  YanıtlaSil
 11. Bilgilendirici güzel bir yazı olmuş. Emeklerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 12. Açıkcası bazen boşa emek veriyormuşum gibi hissetsem de seviyorum yazı yazmasını okumasını da
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 13. gayet net anlaşılan bir yazı olmuş bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Ceylan Topal

  YanıtlaSil
 14. güzel bir yazı eline sağlık @is

  YanıtlaSil
 15. Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler. @pdb

  YanıtlaSil
 16. Güzel bir anlatım olmuş. Yeni başlayacaklar için çok faydalı. @çb

  YanıtlaSil

Blog Tasarım : Sosyal Medya Kafe
ÇAYKOLİK BLOG COPYRİGHT © 2017 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.